Kas yra žemės šilumokaitis (ŽŠ)

Klausimas:

Kas yra ŽŠ (tokį terminą atradau viename forume apie vėdinimą)? Kiek supratau, jis pašildo lauko orą ir apsaugo rekupą nuo užšalimo. Ar tokios sistemos įrenginėjamos Lietuvoje?

Atsakymas:

Žemės šilumokaitis (sutrumpintai – ŽŠ), tai yra vienas iš būdu panaudoti geoterminę energiją paimamo lauko oro pašildymui. Žemėje įrengiamas skaldos sluoksnis, iš anksto per vidurį sumontavus reikiamo skersmens perforuotą ortakį. Skaldos sluoksnio kraštuose montuojami du tokie pat ortakiai. Per centrinį vamzdį oras patenka į skaldos sluoksnį, keliaudamas per tarpus tarp akmenukų, šis oras nuo jų sušyla ir per vieną iš kraštinių vamzdžių patenka į vėdinimo įrenginį. Po kurio laiko, kai skalda atšąla, perjungiamas oro paėmimo kanalas ir oras keliauja per kitą skaldos pagalvės pusę, o pirmoje pusėje akmenukai bando įšilti nuo supančiuos šį sluoksnį žemės. Kad sumažinti patekantį į orą dulkių kiekį, reikia naudoti plautą skaldą, o iš viršaus sluoksnį apsaugoti kad nepatektu žemė.

Tokio ŽŠ efektyvumas yra šiek tiek mažesnis nei prieš tai aprašyto vandeninio geoterminio kontūro (žr. čia). Jei formuoti tokį sluoksnį nuo nulio, iškasant atskirą duobė (arba gilinant garažo iškasa ir, atitinkamai – jo pamatus), atvežant ir specialiai ruošiant skaldą – tai įrengimo kaštai yra nepalyginamai didesnį. Be to, techniškai skaldos sluoksnį ne visada yra paprasta įrengti tinkamoje vietoje (neužsąlančiame sluoksnyje) taip, kad neįtakoti, šalia esančių pamatų stabilumo. Tam, kad oras nugalėtu skaldos sluoksnio bei papildomų filtrų pasipriešinimą, reikia naudoti galingesnius ventiliatorius. Tai sąlygoja kad vėdinimo įrenginys vartos daugiau elektros.

Dėl išvardintų bei kitų trukumų, ŽŠ įprastoje situacijoje naudoti neapsimoka. Kartais ŽŠ daromas, jei būtinas oro pašildymas prieš rekuperatorių ir situacija susiklosto taip, kad panaudojus pastato konstrukcijos ir/ar statybos proceso ypatybes, ŽŠ įrengimas kainotu pigiau nei vandeninio geoterminio kontūro.

Parašyti užklausą …»