Kokį pasirinkti rekuperatorių: plokštelinį ar rotacinį?
Klausimas:
Kokio tipo rekuperacinę sistemą rekomenduotumėte nuosavam namui. Rekuperatorių yra kelių tipų, bet kiekvienas pardavėjas įrodinėja, kad jo parduodamas produktas geresnis. Kaip patartumėte pasirinkti?
Atsakymas:
Lietuvos klimate namui geriausia naudoti rotacinį rekuperatorių (dar vadina – rotorinis rekuperatorius). Tam yra 3 priežastys:
- Drėgmės grąžinimas. Kadangi žiema, jei lauko oras yra per sausas, dalį išmetamo oro drėgmės jis gali grąžinti tiekiamam iš lauko orui. Tokių būdu patalpose išsprendžiama per sauso oro problemą ir neeikvojama papildomą šiluma oro drėkinimui, pvz. tam, kad purškiamas iš drėkintuvo vanduo virstu garais.
- Geriausias šilumos grąžinimo koeficientas. Vertinant rekuperatoriaus naudą gyvenamajame name, svarbus yra ne temperatūrinis efektyvumo koeficientas (TEK), o šilumos grąžinimo koeficientas. Plokštelinis priešpriešinių srautų Komfovent RECU500PECF, kurio deklaruojamas TEK yra 92% – prie -23ºC teoriškai galėtu grąžinti 6.6kW šilumos. Bet tai – tik teoriškai. O rotacinis REGO500HE, dirbant realiuose sąlygose prie -23ºC, kai jo realus TEK siekia vos 80% – grąžina net 7kW šilumos.
Tuo tarpu, minėtas plokštelinis rekuperatorius RECU500PECF realiai gali dirbti iki -10ºC, grąžinti ne daugiau kaip ~ 4.3 kW, ir tai – su sąlyga, kad patalpoje oras bus papildomai drėkinamas nuo 12% iki 45% drėgnumo (ir tam procesui papildomai reikėtu sunaudoti 2.2 kW šilumos). Rekuperatoriaus nauda: 4.3-2.2=2.1kW.
Be to yra svarbu kokiose sąlygose yra fiksuojami efektyvumo duomenys, tiksliau – kuo tos sąlygos skiriasi nuo realių. Geriausio šiam momentui rotacinio rekuperatorius maksimalus temperatūrinis efektyvumo koeficientas (TEK) yra – 89%.Yra plokšteliniai rekuperatoriai, kurių maksimalus TEK gali siekti 95%. Kalbant apie plokštelinis rekuperatorius, toks maksimalus TEK pasiekiamas su tam tikromis išlygomis:- kai įrenginio ventiliatoriai dirba minimaliu greičiu;
- kai lauko oras yra sausas, bet ištraukiamame iš patalpos ore atvirkščiai – yra pakankamai daug drėgmės;
- kai nėra įsijungusi apsauga nuo užšalimo.
Palyginkime su rotaciniu rekuperatoriumi, kurio realus TEK yra ~80% kai jis:
- dirba pilnu pajėgumu;
- ištraukiamas iš patalpos oras yra +20ºC ir jo drėgnumas siekia vos 45%;
- prie -23ºC lauke.
- Aukščiausias vidutinis temperatūrinis efektyvumo koeficientas. Svarbi yra ne maksimali o būtent vidutinė reikšme per šildymo sezoną. Jei šiuolaikiniuose aukšto efektyvumo plokšteliniuose rekuperatoriuose dėl užšalimo pavojaus rekuperacija stabdoma, kai šalčiausio šilumokaičio taško temperatūra krenta žemiau 0ºC (kai kuriuose modeliuose – žemiau +3ºC), tai rotacinis rekuperatorius “gamina” šilumą be sustojimo. Prie -23ºC paduodamas oras be papildomo šildytuvo pašildomas maždaug iki +12ºC.
Dėl rekuperatoriaus parinkimo siūlyčiau kreiptis pas mūsų projektuotojus. Nemažiau svarbu yra kaip suprojektuota visą vėdinimo sistema. Kaip rodo praktika, apsimoka už projekto parengimą sumokėti patyrusiam projektuotojui keletą šimtų Lt, negu bandyti kažką suburti pačiam, ar be jokio projekto patikėti įrengti vėdinimą kokiam nors „visų darbų meistrui“. Užsakant projektą, laimėsite du kartus – turėsite tikrai efektyviai veikiančia, kokybišką vėdinimo sistemą, kuri sutaupys jums nemažai energijos. Be to, tikėtina kad dėl optimalaus įrangos bei medžiagų parinkimo ir dėl racionalesnio ortakių išdėstimo gali ir gerokai sumažėti vėdinimo sistemos įrengimo išlaidos, ir atkris būtinybė kai kuriems papildomiems apdailos darbams.
Geriausia – kai kiekvienas dirba savo darbą.